0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Buty do smokingu – jakie wybrać? Praktyczne wskazówki

Jakie buty do smokingu – czarnego, granatowego lub białego – będą najlepsze? W grę wchodzą tylko dwa rodzaje obuwia: klasyczne, czarne oksfordy lub czarne, lakierowane lotniki. W poniższym artykule tłumaczymy, dlaczego do smokingu nie należy wkładać innych butów oraz doradzamy w kwestii detali istotnych przy komponowaniu stylizacji ze smokingiem.

Idealne buty do fraka lub smokingu? Czarne lotniki lub oxfordy

Na początku warto zaznaczyć, że formalność obuwia powinna pokrywać się z formalnością ubioru. W praktyce oznacza to, że do fraka nie ubierzemy brogsów męskich czy butów typu derby, ponieważ takie połączenie będzie wyglądać źle, a na dodatek będzie uznane za bardzo dużą modową wpadkę. Podobnie działa to w drugą stronę – eskarpiny założone do jednorzędowego, dwuczęściowego garnituru z granatowej wełny także nie będą wyglądać dobrze.


Z tego względu do smokingu zazwyczaj dobiera się klasyczne, czarne oksfordy lub lotniki.


Buty do smokingu


Oxfordy to buty z widocznymi delikatnymi przeszyciami, na bardzo niskim obcasie, z zamkniętą przyszwą i okrągłym noskiem. Mogą być wykonane z polerowanej skóry licowej, ale za najbardziej eleganckie uznaje się oksfordy lakierowane. Taki model obuwia będzie odpowiedni do smokingu w każdym kolorze, również do białego.


Z kolei lotniki wykonuje się z jednego, odpowiednio ukształtowanego kawałka skóry, dzięki czemu prezentują się niezwykle elegancko i doskonale pasują do formalnych zestawów.


Można się spotkać ze stwierdzeniem, że do smokingu pasują też klasyczne, czarne buty monki. Tego rodzaju buty, jeżeli nie posiadają bardzo widocznych, ostentacyjnych klamer i zbyt wysokiego obcasa, rzeczywiście nie wyglądają źle z formalnym ubiorem. Tym niemniej w tym przypadku liczy się nie tylko odpowiedni wygląd, lecz także stosowanie klasycznych, modowych zasad. A te są bardzo konkretne: do smokingu zakładamy wyłącznie czarne buty męskie z zamkniętą przyszwą i minimalną ilością przeszyć.


Z tego samego powodu do smokingu nie zakłada się nawet najbardziej eleganckich butów typu derby męskie, które mają otwartą przyszwę. Rzecz jasna można je założyć do eleganckiego garnituru.


Jakie buty do czarnego smokingu?


Jakie buty do czarnego smokingu – oksfordy czy lotniki?

Generalnie jedynym wyróżnikiem pomiędzy oksfordami przeznaczonymi do smokingu i tymi przeznaczonymi do zwykłego garnitury jest materiał, z którego są wykonane. Buty smokingowe powinny być wykonane z czarnej lakierowanej skóry. Oksfordy, które założymy do tradycyjnego garnituru, mogą być z odpowiednio wypolerowanej skóry licowej, mogą mieć także inne kolory, niż czarny.


To samo dotyczy lotników. Jeżeli mają one czarny kolor i są lakierowane, jak najbardziej nadają się do smokingu. Modele w innych kolorach będą odpowiednie na mniej eleganckie okazje.


Buty do smokingu – o czym jeszcze należy pamiętać?

Pamiętaj, że buty do smokingu powinny być nie tylko odpowiednio dobrane pod kątem formalności, ale także perfekcyjnie wypastowane. Noski powinny efektownie błyszczeć, a pozostałe fragmenty cholewki delikatnie połyskiwać. Za pastowanie warto zabrać się odpowiednio wcześnie, ponieważ potrafi być to czasochłonna czynność, więc lepiej nie odkładać jej na ostatnią chwilę. W stylizacji ze smokingiem detale – w tym błyszczące noski butów – mają ogromne znaczenie.


O tym, jak pastować skórzane obuwie przeczytasz na naszym blogu.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj