Akademia Dobrego Stylu

W co się ubrać na Sylwestra?

Mężczyzna w szarej koszuli i kamizelce, z zegarkiem na ręce i w okularach

Jaką koszulę założyć na Sylwestra i z czym ją zestawić, by prezentować się stylowo? Dla mężczyzn, wybór stroju na tę okoliczność wcale nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Nie wypada założyć przypadkowych rzeczy wyjętych z szafy - a co wypada? O doborze stroju przesądza oczywiście rodzaj imprezy, na którą się wybieramy i miejsce, w jakim będzie się ona odbywać. W zależności od rodzaju przyjęcia, na które się wybieramy, obowiązuje nas inny dress code.

Bal Sylwestrowy

Jaki garnitur na Sylwestra będzie najlepszym wyborem?To doskonała okazja, by ubrać się jak James Bond! Zwłaszcza, jeżeli mamy zamiar witać Nowy Rok na eleganckim przyjęciu. Wybór stroju w tym przypadku jest prosty i oczywisty - czarny garnitur lub smoking, biała koszula zapinana na spinki i elegancki krawat lub czarna mucha. Wytyczne co do męskiego ubioru podczas takich okazji są dość restrykcyjne i należy ich przestrzegać. Jeżeli zależy nam na podkreśleniu indywidualizmu możemy pozwolić sobie na ciekawą poszetkę lub krawat, pamiętajmy jednak, że powinniśmy pozostać przy ciemnych, stonowanych barwach.

garnitur na nieformalne przyjęciegarnitur na nieformalne przyjęcie

Eleganckie, nieformalne przyjęcie

Nie trzeba zakładać smokingu, choć elegancja jest wymagana. Ścisłych wytycznych co do ubioru jest zdecydowanie mniej niż w przypadku formalnych uroczystości, a to oznacza, że możemy pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji. W Sylwestra nie bójmy się wyglądać stylowo - wykorzystajmy fakt, że mamy o wiele większą swobodę jeśli chodzi o wzory i kolory w stylizacji. Garnitur na Sylwestra w mniej oficjalnym wydaniu może być pokryty kratą lub innym deseniem. To samo dotyczy koszuli i innych dodatków. Można również postawić na angielski szyk zestawiając tweedową marynarkę ze spodniami w delikatny deseń, dobierając gustowne dodatki, jak poszetka czy stylowa ozdoba do butonierki.

Impreza w klubie

A jaki strój sprawdzi się na Sylwestra w klubie? Wybór męskiej kreacji na tę okazję wbrew pozoru jest jednym z trudniejszych. Elegancki garnitur to rozwiązanie nieco przesadne i zbyt sztywne, ale prosta koszula i lekka marynarka sprawdzą się doskonale. Możemy poeksperymentować z kolorami, ale lepszy efekt uzyskamy trzymając się ciemnych barw. Unikajmy też przesadnych dodatków.

Domowe przyjęcie

Jak elegancki mężczyzna może ubrać się na Sylwestra spędzanego w gronie znajomych? O ile gospodarze nie dali innych wytycznych, bezpiecznie jest założyć, że obowiązuje styl casualowy. W zależności od tego czy zależy nam na bardziej, czy mniej eleganckim wyglądzie, wybierzmy wygodną koszulę lub gładki t-shirt i załóżmy męski, rozpinany sweter lub dzianinową na przykład niebieską lub błękitną marynarkę. Casualowy ubiór na Sylwestra to świetna opcja dla mężczyzny ceniącego sobie wygodę.

Nie zapominajmy również o okryciu wierzchnim pasującym do reszty stylizacji. Nowy Rok zwykle witamy podziwiając pokaz sztucznych ogni, warto więc założyć coś ciepłego. Gdy wybieramy się na domówkę, nie musi być to koniecznie elegancki płaszcz. Może go zastąpić stylowa, pikowana kurtka.

Męski strój na Sylwestra – podsumowanie

Ile sposobów na świętowanie Nowego Roku, tyle możliwych stylizacji. To jedna z tych okazji, podczas których nie obowiązuje ściśle określony dress code – chyba, że wybieramy się na uroczysty bal, gdzie oczywistym wyborem dla mężczyzny będzie smoking lub elegancki garnitur. We wszystkich pozostałych miejscach – a zatem kinach, klubach czy na domówkach – panuje ogromna dowolność, jeśli chodzi o dobór stroju. Korzystajmy z niej i świętujmy w tym, w czym najlepiej się czujemy.