Akademia Dobrego Stylu

Tęgość buta – czym jest i jak ją zmierzyć?

Ciemno brązowe skórzane oxfordki

Można się spotkać ze stwierdzeniem, że tęgość buta jest tym samym, co jego szerokość. Nie jest to jednak prawda – szerokość buta jest zaledwie jedną z wielu składowych tęgości. Jak zmierzyć więc, jak tęga jest stopa? Oto kilka podpowiedzi.

Tęgość buta – czym tak naprawdę jest?

Tęgość obuwia określa ilość miejsca przeznaczonego na naszą stopę wewnątrz buta. Jedynym współczynnikiem związanym z wielkością buta, którego nie uwzględnia się w określaniu tęgości, jest długość wkładki. Natomiast wszystkie pozostałe parametry są składowymi tęgości. Przyjmuje się, że są to przede wszystkim:

 • obwód w najszerszym miejscu śródstopia;
 • obwód podbicia;
 • szerokość pięty;
 • szerokość stopy w jej najszerszym miejscu.

W wysokich butach (np. sztybletach czy oficerkach) dodatkowo uwzględnia się:

 • obwód w kostce;
 • obwód w łydce.

To, czym dokładnie jest tęgość butów najłatwiej wyjaśnić na przykładzie. Wyobraźmy sobie dwie osoby, które noszą buty o identycznej długości wkładki – na przykład 26 cm. Pierwsza ma stopę szczupłą, ze standardowym podbiciem, podczas gdy druga cierpi na haluksy, a jej stopy są bardziej masywne. Łatwo się domyślić, że chociaż buty obydwu osób mają wkładkę tej samej długości, to jednak znacznie się od siebie różnią – zarówno szerokością, jak i wysokością podbicia. Tęgość określa właśnie te parametry butów.

Jak zmierzyć tęgość buta?Jak zmierzyć tęgość buta?

Tęgość obuwia – oznaczenia

Coraz częściej można się spotkać z sytuacją, gdy producenci obuwia, zarówno w przypadku butów casualowych, jak i eleganckich butów skórzanych, dodają informację o tęgości swoich produktów na takiej samej zasadzie, jak informują chociażby o długości wkładki. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje coś takiego, jak jednoznaczna skala tęgości, określająca poszczególne stopnie z dokładnością co do centymetra. Korzysta się raczej z orientacyjnych oznaczeń.

 • Tęgość buta F – oznacza po prostu buty wąskie.
 • Tęgość buta G lub D (w zależności od producenta obuwia) – buty standardowej szerokości, zdecydowanie najczęściej spotykane na rynku.
 • Tęgość buta H – obuwie szersze, noszone na przykład przez osoby mające haluksy w początkowym stadium rozwoju.
 • Tęgość buta K – buty szerokie, przeznaczone dla osób mających problemy ortopedyczne.
 • Tęgość buta M – buty lecznicze, stosowane na przykład przez osoby objęte leczeniem ortopedycznym lub rehabilitacją.

Jak zatem określić, jakich butów potrzebujemy?

Jak zmierzyć tęgość buta?

Wybierając buty o określonej tęgości powinniśmy oprzeć się o własne, niekiedy przykre doświadczenie ze zbyt ciasnym lub zbyt luźnym obuwiem. Jak wspomniano wcześniej, jednoznaczna skala tęgości nie istnieje. Dlatego jeżeli kupowane dotychczas obuwie zazwyczaj było na nas za ciasne, prawdopodobnie powinniśmy poszukać butów o tęgości H. Analogicznie – jeśli wydaje nam się, że wszystkie buty, jakie próbujemy, są na nas zbyt luźne, spróbujmy czegoś o tęgości F.

Jeżeli natomiast planujemy zakup butów online, na przykład w sklepie Recman.pl, zmierzmy szerokość stopy w jej najszerszym miejscu, a następnie obwód podbicia. Te dwa parametry powinny wystarczyć do tego, aby sklep otrzymał odpowiednie informacje odnośnie preferowanej przez nas tęgości butów. W sytuacji, gdyby buty jednak okazały się zbyt wąskie lub za szerokie, zawsze można skorzystać z darmowych zwrotu oraz dostawy.