Akademia Dobrego Stylu

Szelki (podwiązki) do koszuli – czym są i jak je nosić?

Szelki, nazywane także podwiązkami do koszuli to stosunkowo mało znane w szerszych kręgach akcesorium. Zaliczane do elementów bieliźnianych pomagają w utrzymaniu koszuli na swoim miejscu. Dowiedz się więcej na temat specyfiki takich szelek oraz sprawdź, w jaki sposób prawidłowo je nosić.

Szelki do koszuli – jaka jest ich główna funkcja?

W przypadku tego garderobianego dodatku nie mamy do czynienia ze skomplikowanym mechanizmem działania. Szelki do koszuli zapobiegają nieestetycznemu wygniataniu się materiału, a także utrzymują koszulę „w ryzach", aby nie wysuwała się ze spodni, nawet podczas gwałtownych ruchów: podczas schylania się, sięgania po coś wysoko czy kucania, a nawet tańców. Praktyczność szelek jest nie do przecenienia – warto, żeby znalazły się w każdej męskiej garderobie.

Czym różnią się szelki do koszuli od szelek męskich do spodni?

Oba akcesoria służą z grubsza do podtrzymywania poszczególnych elementów garderoby – spodni lub koszuli – i nadają im pożądaną gładkość oraz zapobiegają ich przemieszczaniu za pomocą klamerek. Największa różnica tkwi w widoczności szelek: te do koszuli są starannie ukryte pod ubraniami i się pod nimi nie odznaczają. Z kolei szelki do spodni mogą (ale nie muszą) być bardziej wyraziste, jako dodatkowa ozdoba w stylizacji.

Jak używać szelek (podwiązek) do koszuli? Praktyczne rady

Szelki, pomimo dość prostej budowy, dzielą się na dwa podtypy: krótsze i dłuższe. Atutem elementu zakładanego pod ubranie jest bowiem możliwość regulacji. Integralną częścią szelek są klamerki, które trzymają koszulę na stałej wysokości. Jedyna różnica tkwi w liczbie klamer. Krótsze szelki posiadają trzy klamry do przypięcia z tyłu, z boku i z przodu oraz jeszcze jedną część w postaci opaski na udo, która stabilizuje cały dodatek. Natomiast dłuższe modele szelek do koszuli są wzbogacone na końcu o klamrę, którą zahacza się o zewnętrzna część skarpety. W kolejnym kroku wystarczy już jedynie założyć spodnie – garniturowe, materiałowe chinosy, jeansowe itp.

Zalety szelek do koszuli – dlaczego warto je nosić?

Szelki nie krępują ruchów, nie uszkadzają odzieży, są niewidoczne pod ubraniem, łatwo się regulują (jeśli chodzi o obwód i na długość), a także cechują się elastycznością, dlatego mogą być śmiało użytkowane na co dzień. Dzięki temu akcesorium każdy strój – bardziej odświętny jak zestaw garniturowy bądź casualowy jak koszula i jeansy – można nosić bez ciągłego irytującego poprawiania. Szelki do koszuli nadają się zarówno na spotkanie z kontrahentami, randkę, jak i wizytę w filharmonii, egzamin, wesele czy inną dynamiczną imprezę.

Szelki (podwiązki) do koszuli – czy warto?

Rekomendujemy, aby każdy współczesny dżentelmen rozważył zakup szelek. Modele do podtrzymywania koszuli zadbają o nienaganny wygląd, co przełoży się na pozytywny odbiór całej stylizacji. Ten bieliźniany element ubioru, pomimo niewielkich rozmiarów, ma dużą modową siłę, a przy tym pozostaje niezwykle praktyczny.