Akademia Dobrego Stylu

Sweter pod marynarkę – jak nosić? Na jakie okazje sprawdzi się połączenie sweter i marynarka?

Mężczyzna ubrany w bordową marynarkę i beżowy sweter

Sweter pod marynarkę jest świetnym wyborem w casualowych i smart casualowych stylizacjach. Jest to jednak zestawienie o niezbyt wysokim stopniu formalności, dlatego nie zawsze się sprawdzi. Dowiedz się, w jakich okolicznościach można sobie pozwolić na taką stylizację oraz jak poprawnie ją skomponować.

Jaki sweter męski pod marynarkę?Jaki sweter męski pod marynarkę?

Jaki sweter pod marynarkę?

Przyjmuje się, że pod marynarkę można założyć 4 rodzaje swetrów:

  • sweter rozpinany, czyli kardigan;
  • z dekoltem w serek;
  • z tradycyjnym, okrągłym dekoltem bez żadnych wcięć;
  • golf.

Warto jednak wiedzieć, że

  • Sweter pod marynarkę nie powinien mieć żadnych napisów czy nadruków, także humorystycznych. Wyjątkiem od tej reguły jest impreza w bardzo bliskim gronie znajomych, gdzie rzeczywiście można sobie pozwolić na więcej. Pomijając tę okoliczność, jedynymi wzorami dopuszczalnymi na swetrze pod marynarką są te powstałe w wyniku tkania dzianiny, takie jak delikatny ażur czy wzór-warkocz. Tym niemniej zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest po prostu gładka, jednokolorowa tkanina.
  • Materiał, z którego zostanie wykonany sweter, powinien być możliwie cienki. Grube, bawełniane lub wełniane swetry męskie nie wyglądają dobrze pod marynarką i raczej nie powinno się ich w ten sposób nosić. Poza tym w grubym swetrze znajdującym się pod dodatkowym okryciem może być po prostu zbyt gorąco.
  • Sweter musi być dopasowany do ciała. W przeciwnym wypadku możemy nie czuć siękomfortowo.
  • Kolorystyka swetra powinna być stonowana – jaskrawe kolory nie są w tym przypadku najlepszym wyborem.

Jakie możliwości niesie za sobą zestawienie swetra i marynarki?

Sweter i marynarka nie tworzą jeszcze stylizacji. O co warto ją uzupełnić? Może to być koszula, która może lecz nie musi znaleźć się pod swetrem. Do takiego zestawu warto ubrać muchę lub krawat – np. wełniany knit. Unikajmy jednak wyjątkowo formalnych akcesoriów np. czarnych, wiązanych much. Taki dodatek świetnie sprawdzi się w wieczorowej stylizacji garniturowej, ale w towarzystwie swetra i marynarki będzie wyglądać karykaturalnie.

Jeśli chodzi o spodnie, polecamy dobrej jakości chinosy, jeansy oraz casualowe wełniane modele. Na stopy można włożyć modne kolorowe skarpety, choć w żadnym wypadku nie jest to konieczne. Równie dobrze może to być klasyczny model w stonowanym kolorze. Dodajmy do tego buty np. ażurowane brogsy oraz pasek – i stylizacja ze swetrem i marynarką gotowa.

Oczywiście taki zestaw może mieć wiele wariantów. Na randkę możemy włożyć golf, jeansy i ciemną marynarkę w kratę, a na wyjście z przyjaciółmi gładki pulower, koszulę z krawatem, sztruksy i pasującą do nich wełnianą marynarkę.

Ze swetrem można też połączyć klasyczny dzienny garnitur. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić garniturową kamizelkę na lekki, wełniany sweter w serek, doskonale eksponujący koszulę z krawatem lub muchą. Takie połączenie wygląda bardzo elegancko oraz efektownie i może być z powodzeniem stosowane na przykład jako stylizacja do pracy, na rodzinną uroczystość lub na przyjęcie, na którym nie obowiązuje surowy dress code. Swetrów i marynarek nie zakłada się jednak na spotkania biznesowe, wesela i inne formalne okazje.