Akademia Dobrego Stylu

Styl athleisure - czym się charakteryzuje?

Model ubrany w beżową koszulkę, jasne spodnie i szarą marynarkę

Athleisure to nic innego jak sportowa elegancja. Estetyka ta narodziła się w m.in. w konsekwencji wynalezienia nowych rodzajów tkanin. Zasady komponowania stylizacji w zgodzie ze stylem athleisure są proste, a efekty zadowolą każdego mężczyznę, który ceni sobie stylowy wygląd i wygodę noszenia. Koszula z kurtką pikowaną, a może marynarka z joggerami? Zobacz, jak ubierać się w stylu athleisure.

Z siłowni na wybiegi, czyli geneza stylu athleisure

Styl athleisure bazuje na noszeniu na co dzień ubrań, które kiedyś kojarzone były wyłącznie z aktywnością sportową. Komfortowe zestawy, umożliwiające m.in. ćwiczenie na siłowni, pojawiły się nagle na ulicach dużych miast. W późniejszym czasie sportową odzież zaczęto mieszać z eleganckimi elementami, charakterystycznymi dla formalnych stylizacji. Jakie tendencje w modzie i zjawiska społeczne zapoczątkowały styl athleisure? Oto niektóre z nich:

szybki rozwój technologii, który zaowocował powstaniem wszechstronnych tkanin – sportowa odzież jest nie tylko lekka i wodoodporna, ale również modna; intensywne tempo życia – coraz częściej stawiamy na wygodę, także w kwestii noszonych ubrań, a przy tym chcemy wpisywać się w najnowsze trendy; czynnikiem, który wpłynął na rozwój athleisure była również pandemia – nagle pojawiła się potrzeba zakładania na siebie ubrań, w których będzie można swobodnie pracować w domu, a jednocześnie dobrze prezentować się podczas spotkań online.
Styl athleisureStyl athleisure

Elegancko czy na sportowo – jak tworzyć modne zestawy athleisure? Zadbaj o proporcje

Podpowiedź dotycząca tego, jak ubierać się w stylu athleisure, tkwi już w samej nazwie. „Athletic” oznacza bowiem kogoś wysportowanego, a „leisure” mówi o czasie wolnym. Połączenie dwóch, wydawałoby się sprzecznych tendencji owocuje niebanalnym efektem. Jednak kluczem do świetnych zestawień są proporcje. Zarówno w pełni sportowy look, jak i całkowicie elegancki nie spełnią założeń athleisure – trzeba je umiejętnie wymieszać.

Jak skomponować zestaw w stylu athleisure?

By zbudować stylizację athleisure, możesz obrać trzy kierunki:

Zbuduj bazę, skupiając się na eleganckich ubraniach i zestaw je z dodatkami w stylu casualowym. Ubierz się w nieformalnym stylu i wzbogać stylizację eleganckimi detalami. Zachowaj proporcje 50:50, np. elegancka góra (koszula) ze swobodnym dołem (luźnymi joggerami).

Innym sposobem na wyróżnienie się z tłumu w duchu athleisure są kolory, które dodatkowo podkreślą kontrast między casualowymi i eleganckimi ubraniami.

Ubrania w stylu athleisure – propozycje dla mężczyzn

W kontekście stylu athleisure godne uwagi są ubrania unisex – jednakowe dla kobiet i mężczyzn. To ponadczasowe fasony o neutralnym charakterze, które można dowolnie stylizować na wiele sposobów. Komponując zestaw w myśl sportowej elegancji, możemy postawić np. na:

koszulkę polo o sportowym charakterze, klasyczne jeansy i skórzane sneakresy, czarny golf, luźne joggery i stylowe trzewiki, casualowe spodnie, lnianą koszulę, sportową marynarkę oraz sneakersy, chinosy, T–shirt oraz sneakersy w pasującym kolorze, pulower, joggery i marynarkę sportową.

Styl athleisure stanowi kompromis między sportową nonszalancją a współczesną elegancją. Jest to doskonała propozycja dla każdego mężczyzny, który stawia na wygodę oraz lubi ubierać się w zgodzie z obecnymi trendami.