Akademia Dobrego Stylu

Rodzaje much – czym się charakteryzują? Do czego pasują najbardziej?

Mężczyzna ubrany w beżową marynarkę, białą koszulę i muchę w kolorze brązowym ze wzorami

Mucha to ponadczasowy i elegancki dodatek. Podobnie jak krawat, dostępna jest w wielu różnych wariantach. Czym dokładnie się charakteryzują? Które z nich będą pasować do formalnych, a które do casualowych stylizacji? Poznaj najpopularniejsze rodzaje much i przykłady ich zastosowania.

Mucha – praktyczny wynalazek z Bałkanów

Trudno dokładnie określić kto, kiedy i w jakich okolicznościach wynalazł muchę, ale pas materiału, mający na celu podtrzymanie i ułatwiający ułożenie kołnierzyka koszuli był używany pod koniec XVII wieku przez Chorwatów walczących w wojnie trzydziestoletniej. Pomysł zakładania ozdobnej kokardy pod szyją szybko trafił do Francji i innych krajów europejskich, by wraz z krawatem na przełomie kolejnego stulecia całkowicie wyprzeć halsztuk – trójkątną chustę wiązaną pod szyją na wymyślne kokardy lub węzły.

Muchy męskieMuchy męskie

Najpopularniejsze rodzaje much

Mucha w połączeniu z frakiem czy garniturem świetnie się sprawdza na bardzo formalne i wieczorowe okazje jak uroczyste przyjęcia, bankiety, koncerty. Jednak jej kształt zazwyczaj jest dopasowywany do konkretnej stylizacji oraz rodzaju uroczystości. Pod tym względem męskie muchy dzielą się na 3 podstawowe rodzaje:

  • Motyl (butterfly)– charakteryzuje się wysokimi skrzydełkami i półokrągłymi zakończeniami, dzięki czemu doskonale pasuje do stylizacji biznesowych oraz typowo wieczorowych o wysokim stopniu formalności (np. garnitur z satynowymi klapami, klasyczny smoking).
  • Diament – ma ostre, trójkątne zakończenia kojarzące się z kształtem rzadkich minerałów. Taki krój często łączony jest z odważnym, wręcz ekstrawaganckim lub casualowym stylem, a wyrazisty kolor najlepiej wypada w połączeniu z jasnym garniturem i koszulą w subtelnym odcieniu.
  • Nietoperz (batwing) – niskie skrzydełka i proste zakończenia to krój dodający elegancji luźniejszym stylizacjom. Dobrze wypada zarówno przy nieformalnych strojach typu smart casual, jak i szykownych garniturach.
  • Podstawowe zapięcia muchy

    Oczywiście najlepiej i najbardziej elegancko prezentują się muchy własnoręcznie wiązane, co z reguły daje możliwość dopasowania szerokości skrzydełek do kształtu twarzy lub wysokości kołnierzyka. Aby mucha stanowiła szykowne uzupełnienie stroju, nie powinna zwisać ani uciskać, dlatego przed zakupem należy dopasować jej długość do obwodu szyi. Znacznie łatwiejszym w użyciu rozwiązaniem są muchy z wygodnym regulatorem obwodu ułatwiające zakładanie i ściąganie bez konieczności rozwiązywania skrzydełek. W sprzedaży są także dostępne muchy przypinane do kołnierzyka, najchętniej używane przy eleganckich ubraniach dla małych dzieci.

    Mucha – do czego pasuje najlepiej?

    Muchy to ważny dodatek strojów na specjalne okazje, kiedy mężczyzna powinien prezentować się elegancko i nienagannie. Od wielu lat, w kwestii doboru muchy do wybranej stylizacji, panują niezmiennie pewne zasady – do smokingu zakładane są wyłącznie czarne, a do fraka białe muchy ubierane na koszule z krytą plisą. Oprócz tego wyjątku łączy się je na wiele sposobów – nie tylko z marynarkami i spodniami chino lub klasycznymi dżinsami, ale także w zestawach bez marynarki, np. ze swetrem, kamizelką czy szelkami kolorystycznie współgrającymi z resztą dodatków. Ważne jest, by mucha nie była krzykliwym akcentem całego ubioru, ale stanowiła jego integralną część, pasując zarówno do stylu i kolorystyki, jak i rodzaju okazji, na jaką została założona.