Akademia Dobrego Stylu

Co pod koszulę? Podkoszulki męskie i zasady ich noszenia

Podkoszulki w modzie męskiej


Bielizna męska ma długą historię i w ciągu wieków przeszła przez szereg istotnych zmian. Warto jednak wspomnieć przynajmniej o tym, dzięki czemu współczesne podkoszulki męskie, na ramiączkach i z krótkim rękawem, stały się elementem eleganckiego stroju męskiego.


Najprawdopodobniej spopularyzowali je amerykańscy marynarze, którzy na początku XX wieku wypływali na długie, tropikalne rejsy. Zakładali wtedy cienkie, białe koszulki pod koszule, które absorbowały pot i zapewniały reszcie ubrań dłuższą świeżość. Jak to często bywa w modzie, ten praktyczny trend rozprzestrzenił się i w drugiej połowie XX wieku podkoszulki męskie stały się częstą bazą wielu eleganckich stylizacji.


podkoszulka męska z dekoltem


Podkoszulka z dekoltem V-neck


Początkowo takie podkoszulki miały okrągły dekolt, niemal tuż pod szyję, przez co gentlemani nie mogli sobie pozwolić na rozpięcie górnych guzików koszuli – bawełniany materiał był wtedy zbyt widoczny. Dlatego rozpowszechniły się podkoszulki męskie z dekoltem V-neck, które nadal zapewniały wygodę, ale były o wiele dyskretniejsze.


Kiedy nosić podkoszulki męskie? Czy pod białą koszulę zawsze ubiera się podkoszulek?


Jak sama nazwa wskazuje, podkoszulki męskie powinno się nosić pod koszulą. Obojętnie, czy będzie to stylizacja formalna, czy casualowa, podkoszulek nie stanowi samodzielnego ubioru i zawsze musi się na nim znajdować przynajmniej jedna warstwa innego ubrania.


Jakie są zalety podkoszulków męskich i w jakich sytuacjach je nosić?


  • • Podkoszulki bawełniane świetnie sprawdzą się w męskiej stylizacji podczas zimowych, chłodnych dni. Włożone pod koszulę, zapewnią dodatkowe ciepło.

  • • Latem również powinny być zakładane pod ubranie. Choć może się wydawać, że przez to upał będzie nieznośny, jest wręcz przeciwnie. Podkoszulki męskie wchłoną pot, który rozłoży się na ich całej powierzchni, a nie skumuluje tylko w jednym miejscu. Dzięki temu koszula i reszta ubioru zachowają dłużej świeżość, a sam komfort będzie większy.

  • • Podkoszulki męskie zapewniają także ochronę wierzchnich ubrań, np. przed dezodorantem.

Warto pamiętać, że w eleganckiej stylizacji podkoszulek męski absolutnie nie powinien być widoczny. Nie może ani prześwitywać, ani wystawać spod kołnierza koszuli, gdy rozepniemy jeden czy dwa guziki. Dlatego lepiej zdecydować się na model z głębokim dekoltem.


Podkoszulek nie musi być noszony tylko do garnituru. Śmiało można założyć go pod mniej oficjalną, wzorzystą koszulę, a nawet pod sweter.


Jaki podkoszulek wybrać pod koszulę?


Standardowe podkoszulki męskie są bawełniane i lepiej nie kupować ich z innego materiału. Dobrze wybrać takie produkty, które będą mieć niewielki dodatek lycry. Zapewni ona elastyczność i dopasowanie tkaniny do ciała.


Klasyczne męskie podkoszulki są białe i czarne, czyli kolejno nadają się pod jasne albo ciemne koszule. Podczas kupna dobrze mieć na uwadze porę roku. Latem warto postawić na podkoszulek na ramiączkach, z kolei zimą na taki z krótkim rękawem, który dodatkowo ogrzeje ramiona.


czarny podkoszulek męski


Czarny podkoszulek męski na ramiączkach


Powinniśmy też zadbać o koszule dobrej jakości, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy, czy podkoszulek będzie prześwitywał. Jeżeli wybierzemy bawełniane ubranie, możemy być spokojni w tej kwestii oraz czuć się pewnie i komfortowo.


podkoszulek męski z rękawem


Biały podkoszulek męski z krótkim rękawem


Dobrze dobrany i dopasowany podkoszulek męski może wysmuklić sylwetkę, ale pamiętajmy, że nigdy nie powinien zastępować T-shirtu. Podkoszulek stanowi część bielizny, dlatego nie można nosić go zamiast koszulek polo, koszul z krótkim rękawem czy koszulek z długim rękawem. To część ubioru, która musi pozostać niewidoczna.


Related Posts

arrow-left
arrow-right