0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Budowa buta męskiego – z czego składa się but?

Na to, czy but będzie wygodny czy nie, w dużej mierze wpływa jakość użytych materiałów i dokładność przy projektowaniu i profilowaniu poszczególnych jego części. Obuwie to bowiem o wiele bardziej skomplikowany element garderoby niż mogłoby się wydawać. Jakie elementy składają się na budowę buta męskiego?

z czego składa się but - rysunek

Budowa buta męskiego – najważniejsze części buta

Nosek


Przednia część buta zakrywająca palce. Ze względu na sposób zdobienia możemy wyróżnić nosek bez zdobień (najbardziej formalny typ wykończenia) oraz nosek dziurkowany (ażurek).

 

Zapiętek


Część buta, która znajduje się tuż za piętą, z tyłu stopy. Zanim kupimy buty, warto zwrócić uwagę, czy ta część nie jest zbyt sztywna. Miękki zapiętek sprawia, że stopa pracuje naturalnie i z pewnością pozwoli uniknąć nieprzyjemnych otarć na stopie.

 

Tak jak podeszwa, ten element buta często ulega uszkodzeniu. Nie mamy zbyt dużego wpływu na to by zapobiec jego zużyciu, ale pamiętajmy, że szewc, bez trudu poradzi sobie z naprawą. Najczęściej pokrywa ten element specjalną pianką, która dodatkowo zwiększa komfort użytkowania butów.

 

Obcas


Czyli część buta znajdująca się na tylnej części podeszwy pod piętą. W zależności od modelu może być integralnym składnikiem podeszwy lub stanowić oddzielny element przytwierdzony do podeszwy. Obcas wykonany może być z tworzyw sztucznych, skóry, metalu lub twardej gumy.

 

Podeszwa


Zewnętrzna dolna część buta, która styka się z podłożem (z wyjątkiem obszaru, który znajduje się pod obcasem). W zależności od przeznaczenia obuwia podeszwy wykonuje się ze skóry lub sztucznych materiałów.

 

Podpodeszwa


Część buta, która znajduje się bezpośrednio pod wkładkami - stanowi niejako konstrukcję całego buta. W przypadku eleganckiego męskiego obuwia, wewnątrz podpodeszwy montowana jest stalka, zwana też usztywniaczem.

 

Cholewka buta


Cholewka to część buta, która okrywa wierzchnią część stopy (w przypadku wyższych butów, np. kozaków, okrywa także podudzie), dodatkowo może posiadać podszewkę.

 

Podszewka


Wewnętrzna część buta, zarówno przodu, tyłu i boku. Ważne, by była wykonana z naturalnych materiałów, które zapewnią stopie odpowiedni komfort.

 

Obłożyna


Tylna część cholewki, na której umieszczone są dziurki na sznurowadła. W butach oxfordach obłożyna jest wszyta pod spód przyszwy, w modelach np. derby męskie jest naszyta na wierzch (tzw. otwarta przyszwa).

 

Przyszwa


Tak nazywamy przednią część cholewki, czyli część obuwia, od sznurowadeł aż po sam czubek stóp. Obłożyna i przyszwa tworzą kształt buta.

 

Otok


Rozciągnięta na przyszwie część podeszwy.

 

czarny but recman

Wyściółka


Wewnętrzna część buta, z którą styka się nasza stopa. Stanowi wewnętrzne wykończenie i chroni przed wypukłościami ściegów szycia.

 

Podobnie jak podszewka, w dużej mierze wpływa na komfort noszenia butów, dlatego tak istotne jest by była wykonana z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Mogą to więc być skóra lub tworzywa tekstylne, takie jak bawełna czy wiskoza, które pozwalają stopie oddychać i gwarantują komfort użytkowania. W przypadku jesienno-zimowego obuwia do najczęściej stosowanych materiałów należą z kolei wełna oraz futro, pozwalające zachować ciepło, a jednocześnie absorbujące wilgoć, zapewniając suchość stopy.

 

Język


Część cholewki buta połączona z górną krawędzią przyszwy, czyli fragment, który znajduje się tuż pod sznurowadłami. Jego główne zadanie to zabezpieczanie stóp przed uciskiem dziurek na sznurowadła i sznurowadeł.


Budowa buta męskiego – podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy opis poszczególnych części buta męskiego zaznajomił Cię z nazewnictwem poszczególnych elementów, oraz że będziesz teraz świadomiej podejmował decyzję o zakupie obuwia. Jeżeli masz ochotę, możesz również poczytać o różnych rodzajach butów męskich – wtedy przekonasz się, że poszczególne typu różnią się detalami takimi jak sposób wszycia przyszwy czy kształtem zapiętka.
W sprawie spersonalizowanej porady dotyczącej stylizacji, skontaktuj się z naszym Doradcą.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj