Akademia Dobrego Stylu

Jak nosić kardigan męski? Do czego pasuje?

Mężczyzna ubrany w koszulkę w biało-niebieskie paski i granatowy kardigan.

W twojej szafie pojawił się rozpinany sweter, jednak nie do końca wiesz, jak nosić kardigan męski? Możesz być o to spokojny – trzymasz w dłoniach jedną z najbardziej uniwersalnych części garderoby! Męski kardigan to casualowy element stroju, który jest nie tylko ciepły i wygodny, ale i potrafi wnieść do codziennej stylizacji powiew świeżości i różnorodności. Można też z łatwością zastąpić nim sportową marynarkę lub połączyć z marynarką o nieco grubszej fakturze – to rozwiązanie idealne zwłaszcza na chłodniejsze, jesienne dni. Dowiedz się, jak stylizować męskie kardigany!

Kardigan męski – co to jest i jak wygląda?

Chcesz, aby częścią twojej szafy stał się męski kardigan? Jeśli udasz się w tym celu do sklepu z elegancką odzieżą, kieruj się tam, gdzie znajduje się dział ze swetrami, a dokładnie modelami rozpinanymi. Oto one – kardigany! Są one po prostu modelami swetrów, które posiadają z przodu zapięcie na guziki lub zamek błyskawiczny.

Nie pomyl ich jednak z rozpinanymi bluzami, które mają zazwyczaj drobną i gładką strukturę. Kardigan poznasz po charakterystycznym, swetrowym splocie. Z łatwością zauważysz na nim oczka, co oznacza, że został stworzony z dzianiny, a nie tkanego materiału. A czy taki sweter może mieć kaptur? Oczywiście, ale przez ten detal kardigan będzie miał o wiele niższy stopień formalności niż model ze stójką. Lepiej nie łączyć go z koszulami i krawatem!

Jaki jest rodowód tego rodzaju swetrów? Pierwszych wzmianek na temat kardiganów warto szukać w XIX-wiecznej Anglii.

Skąd się wziął kardigan? Kilka słów o historii

Nazwa tej części garderoby to ukłon w stronę angielskiego generała Jamesa Thomasa Brudenella (1797-1868) – hrabiego Cardigan, który podczas wojny krymskiej poprowadził słynną szarżę lekkiej brygady kawalerii brytyjskiej. Kawalerzyści ubrani byli wówczas w dzianinowe okrycia przypominające nieco dzisiejszy kardigan – i tak żołnierski strój, po raz kolejny stał się punktem wyjścia do stworzenia modnego elementu męskiego stroju.

Większość współczesnych kardiganów męskich posiada zapięcie na guziki, co jest naturalnym odwołaniem do klasycznych modeli. Mniej tradycyjne są modele bez zapięć oraz te zapinane na suwak zamiast guzików, jednak oba te rodzaje równie dobrze sprawdzają się w zestawieniu z t-shirtem, longsleevem czy koszulą, co klasyczny fason kardiganu. Charakterystyczna stójka, układająca się w kształt litery V, nie tylko wysmukla twarz, ale pozwala także wyeksponować krawat.

Współczesne kardigany przyjmują wiele mniej typowych form. Za odejście od klasyki należy uznać na przykład swetry o dwurzędowym zapięciu – te poleca się szczególnie dla bardzo szczupłych panów, którzy chcieliby wymodelować i wzmocnić wizualnie swoją sylwetkę.

Jak nosić kardigan – porady w kwestii męskiego stylu

Jeżeli chodzi o stopień formalności, kardigan należałoby umieścić pomiędzy sportową marynarką a zwykłym, gładkim swetrem – wbrew pozorom, jest to niezwykle wszechstronny element garderoby. Jeżeli chcemy wyglądać dobrze, a jednocześnie zależy nam na wygodzie, męskie swetry rozpinane dają naprawdę wiele możliwości – postaramy się przekonać cię do tego na podstawie kilku ciekawych stylizacji!

Zanim jednak pokażemy ci dokładnie, jak nosić kardigan męski w różnorodnych zestawach, pomówmy o ogólnych zasadach elegancji i łączenia tej części garderoby. Jak już wspomnieliśmy, kardigany można łączyć zarówno z koszulą i krawatem, jak i z t-shirtami czy koszulkami z długim rękawem. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – casualowy, czy może nieco bardziej elegancki.

W pierwszym przypadku kardiganem możemy na przykład uzupełnić zestaw z marynarką. Takie rozwiązanie zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników. Decydując się na to połączenie, pamiętaj jednak, żeby kardigan był wykonany z cienkiego materiału. Inaczej po założeniu marynarki będziemy czuć się skrępowani, zwłaszcza w okolicy ramion i łokci. Cienki materiał zapewni nie tylko komfort ruchów, ale nada też łagodności surowemu strojowi w biurowym stylu. Całość będzie prezentować się bardzo naturalnie – trochę tak, jakbyśmy mieli na sobie kamizelkę. W takim zestawie dolny guzik kardiganu, podobnie jak w przypadku męskiej kamizelki, powinien pozostać niezapięty. Nie zapomnij też o pewnej zasadzie: jeśli łączysz sweter z marynarką, zarówno mankiet koszuli, jak i fragment swetra powinien lekko wystawać.

Do stworzenia mniej formalnej stylizacji należy z kolei wybierać modele o gęstym ściegu, ponieważ cienki sweter będzie wyglądał zbyt skąpo. Casualowy zestaw z grubszym kardiganem doskonale sprawdzi się jako element codziennej stylizacji do pracy, zwłaszcza jeżeli w twoim środowisku nie obowiązuje dress code, a sportowa marynarka uznawana jest za zbyt elegancki strój. Wystarczy, że zastąpisz ją rozpinanym swetrem i połączysz z gładkim T-shirtem oraz klasyczną parą dżinsów, by zyskać atrakcyjny efekt.

Jaka jest najważniejsza zasada, o której powinieneś pamiętać przy tworzeniu stylizacji z kardiganem? Brzmi ona następująco: swetry wykonane z cienkiej wełny uważane są za bardziej formalne – za to im grubszy materiał, tym mniej elegancka jest stylizacja. Dlatego cienkie kardigany będą się prezentować najlepiej w biznesowych zestawach do pracy, natomiast modele o grubym splocie i widocznej fakturze sprawdzą się jako element stroju na co dzień.

Kardigan męski – stylizacje

Potrzebujesz inspiracji, aby stworzyć własne zestawy z kardiganem? Oto 4 przykładowe stylizacje z tą częścią garderoby:

  • do pracy: jednolity kardigan dopasowany kolorystycznie do koszuli w mikrowzór oraz spodni garniturowych,
  • na domowy seans filmowy: wygodny kardigan, do tego ulubiony t-shirt i komfortowe spodnie z miękkiej bawełny,
  • na randkę w restauracji: ulubiona koszula, cienki zapięty kardigan zastępujący kamizelkę, do tego marynarka oraz ciemne dżinsy,
  • na rodzinną uroczystość: zapinany kardigan połączony z koszulą, eleganckimi spodniami oraz butami derby.

Dobór kolorów pozostawiamy tobie – nie zapomnij o tym, aby w ramach jednej stylizacji zdecydować się na maksymalnie 3 odcienie.

Jak dopasować kardigan do męskiej sylwetki?

Podobnie jak w przypadku marynarki, prawidłowe dopasowanie kardiganu jest bardzo istotne. Na szczęście ta część garderoby łatwo adaptuje się do kształtu naszego ciała, a najważniejszą kwestią jest odpowiednia szerokość ramion. Postaraj się, aby sweter był jak najlepiej dobrany do twojej budowy – zbyt duży kardigan będzie nieestetycznie zwisał, za mały zaś będzie marszczył się na ramionach i plecach.

Kardigan powinien delikatnie zwężać się w dół, tak aby materiał wokół talii swobodnie się układał. Tu również istotny jest wybór odpowiedniego rozmiaru, ponieważ jeśli wybierzesz zbyt duży, nadmiar materiału w okolicach brzucha może optycznie dodawać kilogramów. Ważna jest także długość kardiganu. Sweter powinien być na tyle długi, aby zakryć pasek od spodni.

Ostatnim elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest szerokość rękawów. Zbyt obcisłe będą nie tylko nieestetycznie wyglądać, ale i będą krępowały ruchy. Z kolei zbyt szerokie mogą sprawiać wrażenie, jakby cały sweter był rozciągnięty, a także zawadzać o pozostałe części garderoby, co również nie jest zbyt wygodne. Materiał powinien więc łagodnie otulać ramiona i delikatnie przylegać do ciała.