0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa od 199 zł

Jakie okulary przeciwsłoneczne pasują eleganckiemu mężczyźnie?

Okulary przeciwsłoneczne to bardzo ważny dodatek. Niektóre odejmują lat, inne subtelnie niwelują pewne dysproporcje twarzy. O ile trendy w modzie męskiej zmieniają się dość dynamicznie, najpopularniejsze fasony oprawek okularów pozostają od kilkudziesięciu lat takie same. Warto zatem poświęcić chwilę na to, aby znaleźć wśród nich idealny model.

Okulary przeciwsłoneczne i ich najbardziej kultowe modele

Awiatorki


Okulary przeciwsłoneczne o charakterystycznych szkłach w kształcie opadających kropel wody, po raz pierwszy wykonano w 1930 roku na zamówienie amerykańskiej armii. Miały one chronić oczy pilotów przed światłem, jednocześnie umożliwiając jak najszersze pole widzenia.


Prawdziwa kariera awiatorek rozpoczęła się w latach 80. XX w. dzięki filmowi „Top Gun”.  Mężczyźni z całego świata zapragnęli być wtedy jak Tom Cruise, w efekcie czego sprzedaż modelu wzrosła kilkanaście razy! Dziś awiatorki znajdziemy w asortymencie większości marek modowych. Pasują zarówno do strojów codziennych, jak i eleganckiego garnituru. Będzie to dobry wybór dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jakie okulary przeciwsłoneczne będą odpowiednie dla kierowcy. Prowadzenie samochodu w takich oprawkach na pewno będzie komfortowe.


okulary męskie przeciwsłoneczne

Wayfarery


Ten model okularów również zawdzięcza swoją popularność ekranowi filmowemu. Najpierw nosiła je Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany'ego”, potem bohaterowie filmu „Blues Brothers”. Prawdziwą modę na wayfarery zapoczątkował jednak film „Ryzykowny interes”, gdzie w główną rolę także wcielał się Tom Cruise. Podobno sprzedaż tego typu oprawek wzrosła wówczas 20-krotnie.


Obecnie wayfarery to jedne z najchętniej kupowanych okularów typu unisex. Podobnie jak awiatorki, są to okulary bardzo uniwersalne, jeśli tylko odpowiednio dobierze się ich rozmiar. Najlepiej wyglądają w nich panowie o pociągłych twarzach – oprawki dodatkowo wzmacniają ich zarys szczęki. Co bardzo ważne, jest to model wybitnie elegancki, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako uzupełnienie klasycznych stylizacji, a zwłaszcza klasycznego garnituru.

Lenonki


A po jakie okulary przeciwsłoneczne powinien sięgnąć mężczyzna, który uwielbia styl retro i nie boi się odważnych fasonów? Świetnym rozwiązaniem będą okrągłe oprawki, które wzięły swoją nazwę od nazwiska Johna Lennona. Po członku The Beatles nosiło je jeszcze wiele gwiazd, ale także osób ze świata biznesu – wystarczy wspomnieć Steve'a Jobsa.


Lenonki mogą prezentować się zarówno elegancko, jak i awangardowo. Jeżeli zależy nam na eleganckim wyglądzie, lepiej zrezygnować z kolorowych szkieł i oprawek na rzecz minimalistycznego modelu o cieniutko oprawionych szkłach. Będą one jednocześnie dyskretne, jak i efektowne.

Browlinery


„Browline glasses” to okulary, które mają wyraźnie grubszą górną część oprawki, podkreślając tym sposobem linię brwi. Produkuje się je począwszy od lat 40. XX w., ale nie od razu stały się popularne. Podobnie jak inne wymienione modele, browlinery zawdzięczają swoją popularność gwiazdom muzyki
i kina. Nosił je między innymi Bruce Willis w serialu „Moonlighting”.


Brownlinery to okulary słoneczne, które można bez obaw włożyć do garnituru lub zestawu koordynowanego. Będą idealne dla wszystkich tych, którzy szukają ponadczasowej klasyki, ale awiatorki wydają się im zbyt młodzieżowe, a wayfarery za ciężkie. Ponieważ model ten jest mniejszy, powinien pasować panom o wąskich oraz krótkich twarzach.


mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Kluczowa jest wielkość, kolor i kształt oprawek

Decydując się na konkretne oprawki, warto wziąć pod uwagę poniższe czynniki:


  1. 1. Wielkość. Okulary muszą odpowiadać proporcjom twarzy. Nie powinny być za duże ani za małe. Bardzo wąskie oprawki dobrane do szerokiej twarzy jedynie dodatkowo ją poszerzą.

  2. 2. Kolor. Barwa oprawek powinna być dopasowana do koloru włosów i karnacji. Czarne oprawki lepiej sprawdzą się u brunetów, a złote i jasnobrązowe – u blondynów.

  3. 3. Kształt. Ostatnią kwestią jest dobór okularów do kształtu twarzy. Z problemem, jakie okulary przeciwsłoneczne do jakiej twarzy będą najodpowiedniejsze, mierzy się wiele poradników. Główna zasada brzmi: zamiast do harmonii należy tutaj dążyć do kontrastu, a kształt oprawek powinien być odwrotny niż kształt twarzy. Mężczyznom o twarzy okrągłej poleca się geometryczne, prostokątne oprawki, kwadratowej – zaokrąglone, a trójkątnej – wąskie lub owalne. Największy wachlarz wyboru miałby przysługiwać szczęśliwcom o owalnych rysach twarzy. Należy jednak pamiętać, że klasyczne fasony są na tyle uniwersalne, że jeżeli odpowiednio dobierzemy ich wielkość, grubość i kolor, będą pasować niemal każdemu.

męskie okulary przeciwsłoneczne

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj