Akademia Dobrego Stylu

Jaka czapka będzie odpowiednim wyborem do płaszcza męskiego?

Mężczyzna ubrany w jasny sweter, szary płaszcz i ciemne spodnie z szarym kaszkietem na głowie.

Odpowiednio dobrana czapka może być doskonałym dodatkiem do eleganckiego płaszcza męskiego. Nie ma więc najmniejszych powodów do tego, by wzbraniać się przed jej noszeniem. Zarówno stylizacja, jak i nadwyrężona jesienno-zimową aurą odporność, powinna sporo na tym zyskać.

Nie wszystko pasuje każdemu!

Czapka to jeden z tych elementów garderoby, o których istnieniu wielu mężczyzn wolałoby zapomnieć. Większości z nich wydaje się, że w takim nakryciu głowy nie wygląda dobrze. Tymczasem, zamiast narzekać, lepiej przywiązać do tego tematu większą wagę i dobrać czapkę odpowiednią nie tylko do płaszcza, ale i do kształtu twarzy oraz głowy. W tym celu warto przyjrzeć się rodzajom czapek, jakie mamy do wyboru, aby potem móc zdecydować, która z nich najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom.

Czapki retro: cyklistówka, driving cap, pilotka, beret baskijski

Jedną z najpopularniejszych czapek retro jest klasyczna cyklistówka. Znana jest pod wieloma nazwami –kolarka, angielka, newsboy cap. Charakterystyczną cechą tej czapki jest guzik umieszczony na jej czubku. Wersje zimowe posiadają czasem chowane do środka lub wywijane do góry nauszniki. Fani stylu retro zakładają cyklistówkę zwłaszcza do casualowych i smart casualowych stylizacji. Newsboy cap świetnie dopełni także kamelowy płaszcz, ale w duecie z eleganckim garniturem raczej się nie sprawdzi.

Bardzo podobnym modelem kaszkietu jest tzw. driving cap. Takie nakrycie głowy ukochali sobie m.in. Colin Farrell i David Beckham. Ważne, żeby czapka układała się na głowie w sposób dopasowany, jak bejsbolówka. Model ten nie może być zbyt luźny, odstawać ani się przekręcać. Dobrze, żeby był wykonany z bawełny, wełnianej flaneli albo tweedu. Driving cap najlepiej sprawdzi się do nieformalnych stylizacji – z eleganckim, dwurzędowym płaszczem i garniturem może stworzyć niepożądany kontrast.

Stylowa, ocieplana czapka pilotka doskonale uzupełni natomiast kurtkę, czy to skórzaną czy klasyczną puchówkę. Będzie pasować mężczyznom o kształtnej głowie i klasycznej urodzie. Trudno o dodatek, który bardziej kojarzy się z klimatem retro.

Tymczasem wygodny, modny beret baskijski będzie idealnym wyborem dla tych panów, którzy preferują elegancję. Wykonane z sukna wełnianego i skóry nadadzą się do eleganckich płaszczy. Mężczyźni, którzy lubią ekstrawagancję, mogą sparować taki beret z płaszczem w kratę.

Uniwersalne czapki dzianinowe

To zdecydowanie najbezpieczniejszy wybór. Czapka dzianinowa pasuje nie tylko do płaszcza męskiego, ale też sportowych kurtek czy puchówek. Może dopełnić nawet wytworne kaszmirowe okrycie i elegancki garnitur. Wybór jest na tyle szeroki, że dopasowanie modelu do kształtu twarzy czy charakteru stylizacji nie powinno powodować większych problemów.

Dobierając dzianinową czapkę do płaszcza, należy kierować się przede wszystkim jej kształtem i stylistyką. Do formalnych płaszczy i klasycznych męskich trenczy pasują czapki w jednolitej, stonowanej kolorystyce, bez naszywek i aplikacji. Kolorowe modele z nadrukami i fantazyjnym splotem, nadadzą się za to do sportowych kurtek.

Czapka uszatka

Niezwykle ciepła czapka z charakterystycznymi klapami, podszytymi futrem lub kożuszkiem. Takie nakrycie głowy będzie doskonałym wyborem dla panów o szerokim, wysokim czole. Jest przy tym bardzo uniwersalne. Pasuje zarówno do długich zimowych kurtek, jak i do formalnych stylizacji, w tym do eleganckich płaszczy.

Pamiętajmy, że nakrycie głowy często rozstrzyga o charakterze stylizacji i nadaje jej bardziej eleganckiego lub sportowego sznytu. Choć na wybiegach często widzimy modeli w garniturach i czapkach z daszkiem, taka awangarda niekoniecznie sprawdzi się na co dzień. Zamiast tego lepiej postawić na którąś z opisanych powyżej czapek lub kapelusz - jeśli w naszej szafie przeważają formalne stylizacje, nie jest wykluczone, że będzie to najlepsze nakrycie głowy.