Akademia Dobrego Stylu

Jak złożyć marynarkę i garnitur do walizki?

Torba podróżna czarna

Jak złożyć marynarkę do walizki, aby się nie pogniotła? To może być wbrew pozorom niemały problem w sytuacji, gdy wybieramy się w podróż, a nie mamy pokrowca lub po prostu z różnych przyczyn nie możemy go zabrać. Istnieje jednak bardzo prosta metoda na to, aby złożyć marynarkę, koszulę i spodnie – czyli w zasadzie cały garnitur – i nie pognieść tych ubrań.

Jak złożyć marynarkę do podróży?Jak złożyć marynarkę do podróży?

Jak złożyć spodnie?

Spodnie garniturowe przed złożeniem obowiązkowo prasujemy, a następnie wywijamy na lewą stronę – może się zdarzyć, że walizka lub torba na ramię będą zakurzone w środku i jeśli spodnie będą na prawej stronie, wówczas mogą się pobrudzić.

W dalszej kolejności delikatnie składamy spodnie na pół, tak aby zginały się w okolicy kolan, a następnie jeszcze raz. Jeżeli mamy większą walizkę, warto złożyć spodnie tylko na 2 razy– im mniej zagięć, tym lepiej. Spodnie układamy jako pierwsze, na dnie torby lub walizki.

Jak złożyć marynarkę do walizki?

Następnie pakujemy marynarkę. Oto, co należy zrobić:

 • Rozpinamy marynarkę i stawiamy jej kołnierz.
 • Następnie wywijamy jeden rękaw na lewą stronę. W ten sposób jedna połowa marynarki jest na prawej, a druga na lewej stronie.
 • Składamy marynarkę wsuwając rękaw wywinięty na lewą stronę w ten drugi. W ten sposób nasza marynarka jest złożona wzdłuż z podszewką skierowaną na zewnątrz i tylko z jednym widocznym rękawem.
 • Następnie składamy całość na pół – tak, żeby zajmowała mniej miejsca w walizce. Marynarkę układamy na spodniach.

Jak spakować koszulę?

 • W tym celu na płaskiej powierzchni układamy ją guzikami do dołu, wygładzając przy tym wszystkie zgięcia. Następnie zakładamy jeden z boków do środka, a na nim układamy rękaw. Czynność powtarzamy również z drugim bokiem i rękawem.
 • W dalszej kolejności całość wygładzamy, aby nie pojawiły się żadne zagniecenia, a następnie składamy składając koszulę ku górze. Im mniej zgięć, tym lepiej – złożenie koszuli na dwa razy powinno wystarczyć.
 • Koszulę układamy w walizce na marynarce, ponieważ najłatwiej się gniecie.

Jak spakować garnitur do walizki? Dodatkowe porady

Wiemy już, jak złożyć marynarkę, koszulę i spodnie, kiedy wybieramy się w podróż. Warto jednak pamiętać przy tym o kilku ważnych kwestiach.

 • Nawet najlepiej złożone ubrania mogą się pognieść. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalny pokrowiec do przewożenia garnituru klasycznego.
 • Można również zastanowić się nad zakupem niewielkiej parownicy do prasowania, która bez problemowo powinna się zmieścić w każdej walizce. Jest to urządzenie, które może być pomocne w wygładzeniu wszelkiego rodzaju zagnieceń. Oczywiście należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta i tylko z tymi ubraniami, które mogą być prasowane za pomocą pary.
 • Ubrania wyjmujemy z walizki natychmiast po dotarciu na miejsce – do hotelu, mieszkania itp.
 • Jeżeli jesteśmy w hotelu, zawsze warto zapytać w recepcji o żelazko i deskę do prasowania i jeżeli ubranie się pogniotło, samodzielnie doprowadzić je do dobrego stanu.

Jak złożyć marynarkę do podróży? Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na schludnym i eleganckim wyglądzie w podroży, nie wystarczą stylowe ubrania nie wystarczą. Znaczącą kwestią jest umiejętne spakowanie odzieży, by na powierzchni ubrań nie powstały nieestetyczne zniekształcenia.

Po więcej praktycznych wskazówek i modowych inspiracji zapraszamy na naszego bloga.