Akademia Dobrego Stylu

Jak złożyć koszulę, żeby się nie pogniotła?

Wzorzysta koszula złożona

Jak złożyć koszulę, żeby się nie pogniotła w torbie lub walizce? Są na to sposoby. Zagnieceń nie da się całkowicie wyeliminować, ale można je skutecznie ograniczyć. Jeżeli wkładasz koszulę pod sweter albo na niezbyt formalną okazję, jest spora szansa, że nie będziesz musiał jej ponownie prasować.

Najprostsze rozwiązanie – żelazko na miejscu

Okoliczność podróży często nie zwalnia nas z eleganckiego wyglądu, zwłaszcza jeżeli mówimy o podróży biznesowej, która wiąże się z licznymi służbowymi spotkaniami. W takiej sytuacji, gdy koszula wyciągnięta z walizki nie nadaje się do założenia, nie mamy innego wyjścia, jak ponownie ją wyprasować. Szczęśliwie w wielu hotelach do dyspozycji gości są żelazka.

Jednak, co w przypadku, gdy nie będziemy mieć takiej możliwości? Żeby nie dokładać sobie zbędnego stresu i mieć 100% pewności, że nawet bez ponownego prasowania będziemy wyglądać dobrze, wystarczy umiejętnie się spakować. Pomoże w tym precyzyjne składanie koszuli oraz dodatkowe zabezpieczenie jej przed zagnieceniami.

Inna możliwa alternatywa – torba na garnitur

Najprostszym sposobem na to, aby koszula nie pogniotła się podczas podróży, jest spakowanie jej wraz z garniturem do specjalnej torby. Jednak jeżeli nie podróżujemy autokarem czy własnym samochodem, jej zabranie może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Jest to też dodatkowy ciężar. Lepiej skupić się na tym, jak ułożyć koszulę w zwykłej walizce, w taki sposób, żeby się nie pogniotła.

Jak składać koszule?Jak składać koszule?

Jak złożyć koszulę do walizki?

Żeby zminimalizować ryzyko powstania zagnieceń na ubraniach, należy wyeliminować ich dwie najczęstsze przyczyny:

 • Pierwsza: zbyt duży nacisk pozostałych zapakowanych rzeczy i ubrań.
 • Druga: zbyt luźne ułożenie elementów bagażu, które zaczynają się przemieszczać i zahaczać o siebie, powodując zgięcia materiału.

Jak złożyć koszulę, żeby się nie gniotła?

Gdy pakujemy się w podróż, powinniśmy składać koszulę bardzo podobnie do sposobu, który jest wykorzystywany w sklepach. Przede wszystkim trzeba ochronić front koszuli oraz kołnierzyk, a przy okazji wygładzić każdą powierzchnię, na której mogą powstać niechciane fałdy.

Jeżeli wykonasz precyzyjnie którąś z zaproponowanych poniżej metod, najprawdopodobniej uda Ci się znacząco ograniczyć zagniecenia. Koszule wykonane z trudno gniotącego się materiału powinny wyglądać jak świeżo wyprasowane. Jeżeli ich materiał jest podatny na zagniecenia, minimalne niedociągnięcia ukryjesz pod marynarką. Najlepiej składaj koszulę na miękkiej powierzchni, na przykład na łóżku.

Jak złożyć koszulę do walizki – sprawdzone sposoby

Składanie koszuli z długim rękawem – sposób nr 1

Do tej metody nie potrzebujesz żadnych dodatkowych przedmiotów. Wystarczą Ci miękka powierzchnia, wyprasowana koszula i odrobina wolnego czasu.

 1. 1. Zapnij co drugi guzik w koszuli oraz kołnierzyk.
 2. 2. Przewróć koszulę tak, żeby leżała guzikami do dołu.
 3. 3. Złóż obydwa boki do środka, układając rękawy prosto wzdłuż boków.
 4. 4. Poświęć chwilę na dokładne, precyzyjne wygładzenie materiału. Zlikwiduj wszystkie fałdy – koszula powinna być zupełnie gładka!
 5. 5. Tak przygotowaną koszulę złóż na dwa lub trzy razy, w zależności od tego, ile masz miejsca w torbie lub walizce.

Jak złożyć koszulę przy pomocy sztywnej podkładki? - sposób nr 2

Kolejna opcja to posłużenie się analogiczną metodą, ale przy pomocy jakiejś sztywnej podkładki, na przykład tekturki, teczki lub magazynu. Zauważ, że właśnie w ten sposób składa się koszule w salonach mody męskiej. Nie bez powodu – wtedy zachowują nienaganny kształt, a także łatwiej je przechowywać i uchronić przed zagnieceniami.

 1. 1. Na początku rozłóż uprasowaną koszulę guzikami do dołu (lepiej będzie zapiąć co drugi guzik) i rozłóż jej rękawy na boki.
 2. 2. Następnie umieść na koszuli sztywną podkładkę – coś, co będzie równe, w kształcie prostokąta i skutecznie usztywni plecy. Upewnij się, że tekturka znajduje się dokładnie na środku koszuli.
 3. 3. Niech krawędzie podkładki posłużą Ci jako linia zgięcia obu stron koszuli do środka. Rękawy zagnij i ułóż jak najbliżej brzegu tekturki.
 4. 4. Złóż dolną część koszuli na ok. ¼ jej wysokości, a następnie całość zegnij w pół, tak aby powstała kostka miała rozmiar wykorzystanej kartki (tekturka powinna być wyczuwalna spod materiału).

W przypadku, gdy zamierzasz podróżować z walizką, np. czarną walizką Recman, taka konstrukcja będzie wystarczająca. Jeżeli jednak weźmiesz ze sobą torbę na ramię lub plecak, wspomóż się klamerkami lub spinaczami (najlepiej takimi, które nie spowodują odgnieceń).

Dodatkowe metody ochrony koszuli przed zagnieceniami

Składanie koszuli z długim rękawem to jedno, a dodatkowa ochrona – drugie. Oto kilka przydatnych wskazówek:

 1. 1. Umieść koszulę w plastikowym worku – to ochroni ją przed pocieraniem o inne ubrania.
 2. 2. Możesz też włożyć ją do worka strunowego – szczelne zamknięcie nie tylko ograniczy pocieranie, ale też posłuży jako ochronna poduszka wypełniona powietrzem.
 3. 3. Ułóż koszulę na samej górze albo w tej części walizki, która jest dodatkowo zabezpieczona siatką – dzięki temu zmniejszysz szkodliwy nacisk innych ubrań.

Jak złożyć koszulę, żeby się nie pogniotła? Podsumowanie

Korzystając z powyższych metod, masz znacznie większą szansę na to, że koszula będzie dobrze się prezentować po wyjęciu z walizki, niż gdybyś w pośpiechu złożył ją byle jak. Warto zatem zarezerwować chwilę na staranne ułożenie ubrań w torbie. Tym sposobem oszczędzasz sobie czasu i nerwów, związanych z koniecznością ich ponownego prasowania.