0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Jak się ubrać na obronę? Męski strój na egzamin dyplomowy

Przychodzi czas, gdy prawie każdy student zadaje sobie to pytanie: jak się ubrać na obronę pracy licencjackiej bądź magisterskiej? Oczywiście, podczas egzaminu liczy się przede wszystkim wiedza, a nie ubiór. Prawda jest jednak taka, że strojem wyrażamy szacunek do tej wyjątkowej okazji oraz do osób w komisji, z którymi rozmawiamy, a pierwsze wrażenie jest tylko jedno. Poniżej doradzamy, jak się ubrać na obronę pracy dyplomowej, żeby wyglądać schludnie, elegancko i odpowiednio do sytuacji. Wyjaśniamy także, czy strój na obronę pracy magisterskiej powinien się różnić od tego na obronę pracy licencjackiej.

Jak się ubrać na obronę pracy dyplomowej? Strój formalny to podstawa

Obrona to jeden z przełomowych momentów w życiu studenta, ale też ważne i doniosłe wydarzenie dla całej uczelni. Ubierając się nieformalnie, w stylu casual, możesz okazać brak szacunku wobec innych osób, w tym pracowników uczelni, na przykład recenzenta i promotora. Jeżeli nie będziesz ubrany w strój formalny, członkowie komisji mogą nastawić się do Ciebie negatywnie, a ubranie niepotrzebnie będzie rzutowało na Twoją ocenę. Strój na obronę pracy magisterskiej bądź licencjackiej musi być dopasowany do rangi uroczystości, więc nie zakładaj bluzy. Podobnie jak podczas ślubu, matury czy innych przełomowych momentów, kończąc studia, rozpoczynamy nowy etap w życiu – warto wyrazić to także przez to, co będziemy mieć wtedy na sobie.


Dress code nakazuje elegancki i formalny strój na obronę. Jednocześnie trzeba zadbać o komfort i dopasowanie ubioru tak, aby nie powodował nadmiernej potliwości czy ograniczenia ruchów. Koszulkę polo, jeansy i sneakersy należy zostawić w domu. Jeśli nie wiesz, jak się ubrać na obronę pracy dyplomowej, pamiętaj, że najlepszy wybór w przypadku mężczyzn to garnitur. Czasem sprawdzi się także stonowany zestaw koordynowany. Jest to jednak wykroczenie przeciwko tradycji, a w związku z tym pewne ryzyko. Wyjątkiem bywają kierunki artystyczne. Tam strój na obronę pracy dyplomowej może być przejawem kreatywności studenta, jednak zależy to od konkretnej uczelni. W większości przypadków najbardziej odpowiednia okazuje się elegancka klasyka.


odpowiedni strój na obronę


Najlepszy strój na egzamin dyplomowy, czyli klasycznie, wygodnie i bez zbędnych wariacji

Jak się ubrać na obronę, aby mężczyzna na pierwszy rzut oka sprawiał wrażenie dobrze wychowanego, młodego gentlemana? Odpowiedź brzmi: w tradycyjny garnitur w ciemnym odcieniu. Najlepiej sprawdzą się takie kolory jak czerń, grafit czy granat. Pod marynarką powinna się znaleźć wizytowa koszula. Uniwersalnym i zawsze dobrym wyborem będzie model w białym odcieniu; możesz ewentualnie poeksperymentować z błękitem czy jasnym różem.


Żeby dopełnić strój na obronę egzaminu dyplomowego, załóż eleganckie, ciemne, skórzane buty oraz klasyczny, stonowany krawat (całkiem gładki lub w delikatny, nienachalny wzór). Jeżeli zależy Ci na podkreśleniu indywidualnego stylu, wyraź go poprzez ciekawy krój garnituru albo stylowy zegarek. Nie kombinuj jednak z wyrazistymi kolorami. Nie wprowadzaj do swojego stroju casualowych elementów – mógłbyś przez nie sprawić wrażenie studenta, który nie docenia rangi wydarzenia.


garnitur na obronę pracy dyplomowej


Nieważne, czy obrona jest w czerwcu, czy we wrześniu i jaka jest wtedy temperatura – przed wejściem na salę koniecznie załóż marynarkę. Na czas egzaminu spokojnie w niej wytrzymasz. Zastanawiając się, jak się ubrać na obronę, która odbywa się w lecie, zadbaj przede wszystkim o to, żeby garnitur był wykonany z oddychającego materiału wysokiej jakości. Koszula także powinna być bawełniana. Duże domieszki poliestru nie zagrają na Twoją korzyść przy letnim upale, zwłaszcza jeżeli będziesz zestresowany. Kolejna cenna uwaga dotyczy skarpet. Muszą one być na tyle długie, żeby nie odsłaniały łydek podczas siadania. Najlepiej wybierz gładki model dopasowany do odcienia garnituru lub obuwia – w kolorze czarnym, grafitowym czy granatowym. Kolorowe romby czy inne wzory na skarpetach zaczną zwracać na siebie zbyt dużą uwagę.

Jak się ubrać na obronę pracy licencjackiej, magisterskiej, inżynierskiej, doktorskiej…?

Powyższe zasady – klasyczna prostota, oficjalny i schludny ubiór, ciemny garnitur, jasna koszula – są całkowicie uniwersalne i pasują do odpowiedzi na pytanie, jak się ubrać na obronę każdego tytułu naukowego. W Twojej szafie powinien więc znaleźć się przynajmniej jeden tradycyjny zestaw. Tym bardziej warto zainwestować w ubrania wysokiej jakości, wykonane z dobrych materiałów oraz upewnić się, że dany strój na egzamin dyplomowy perfekcyjnie na Tobie leży, nie opina Cię ani nie krępuje ruchów. Podczas obrony musisz prezentować się elegancko, ale jednocześnie czuć się pewnie i swobodnie – dobrze skrojony garnitur na pewno Ci w tym pomoże. Życzymy powodzenia!

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj