Akademia Dobrego Stylu

Jak nosić szelki do garnituru? Jakie spodnie do nich wybrać?

Mężczyzna ubrany w brązowy garnitury, brązową kamizelkę, szarą koszulę z krawatem w paski i czarne buty.

Szelki to doskonała metoda na to, aby w prosty sposób wyróżnić się spośród tłumu, a przy tym nadać stylizacji eleganckiego sznytu. Idealnie pasują zarówno do biznesowych, jak i casualowych stylizacji, ale tylko pod warunkiem, że wiemy jak się z nimi obchodzić. Jak nosić męskie szelki? Co warto wypróbować, a czego unikać jak ognia? Jakie szelki pasują do koszuli, a jakie niekoniecznie? Poznaj kilka prostych zasad!

Alternatywa dla paska

Szelki to doskonała alternatywa dla paska – oba akcesoria mają za zadanie podtrzymywać spodnie na stosownej wysokości. Szczyt popularności szelek przypadł na XIX wiek. Były wówczas klasycznym atrybutem brytyjskich arystokratów. Na początku XX wieku nosili je już wszyscy – w związku z modą na spodnie ze stanem na linii pępka okazały się absolutnie niezbędne. W czasach I i II wojny światowej, gdy wiodącym ubiorem męskim stał się mundur, szelki zostały wyparte przez wygodniejszy w obsłudze pasek. Dziś powracają w wielkim stylu, jednak nie każde wie, jak nosić szelki do garnituru oraz na co dzień. Czas zatem to wyjaśnić.

Komu pasują szelki męskie?

Szelki pasują każdemu – zarówno młodym, jak i starszym mężczyznom o każdym rodzaju sylwetki. Szczególną uwagę na szelki powinni jednak zwrócić mężczyźni z delikatną nadwagą – pomaga one bowiem wysmuklić sylwetkę i ukryć zaokrąglony brzuch.

Szelki męskie można zakładać na różne okazje – zarówno na co dzień, jak i na różnego rodzaju uroczystości. Należy jednak pamiętać, że wyróżniamy kilka rodzajów szelek. Niektóre szelki męskie idealnie uzupełniają eleganckie stylizacje, inne świetnie sprawdzają się w zestawach casualowych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej poszczególnym rodzajom szelek.

czarne szelki recmanczarne szelki recman

Szelki męskie – podział ze względu na krój

Zanim zastanowimy się, jak nosić szelki, przyjrzyjmy się, co mamy dostępne w sklepach. Zasadniczo wyróżniamy dwa typy szelek:

  • z pojedynczym paskiem z tyłu, czyli szelki w kształcie litery Y,
  • z podwójnym paskiem z tyłu, czyli szelki w kształcie litery X.

To, które z nich zdecydujesz się nosić, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Między obydwoma typami nie istnieją żadne praktyczne różnice. Nie ma także reguł, które decydowałyby o ich mniejszej lub większej formalności. Oba rodzaje szelek można zakładać do różnych stylizacji – wybór rozgrywa się wyłącznie na indywidualnej, czysto estetycznej płaszczyźnie.

Szelki – podział ze względu na rodzaj zapięcia. Jak nosić szelki zapinane na klipsy, a jak te na guziki?

Zastanawiając się, jak nosić szelki męskie, nie można pominąć kwestii ich zapięcia. Jest ona ściśle związana ze stopniem ich elegancji. Wyróżniamy dwa rodzaje zapięć szelek:

  • szelki na klipsy lub tak zwane żabki – lepiej nie nosić ich do spodni garniturowych, ponieważ mogą łatwo zniszczyć gurt. Jakie spodnie będą więc pasować do takich szelek? Doskonale prezentują się w zestawie z klasycznymi jeansami, chinosami i rozmaitymi casualowymi stylizacjami (nawet takimi, których podstawą jest T-shirt),
  • szelki na guziki – takie szelki przypina się do gurtu na skórzane, ewentualnie na plecione zapięcia. Są zdecydowanie lepszym wyborem do eleganckich ubiorów.

Kluczowy parametr: elastyczność

Elastyczność – czyli rozciągliwość materiału, z którego wykonano szelki – to coś, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Podobnie jak rodzaj zapięcia, decyduje ona o stopniu formalności tego męskiego dodatku:

  • szelki w pełni elastyczne – najtańsza z możliwych opcji, ciesząca się ogromną popularnością. Takie szelki są niezwykle wygodne, mają jednak jedną kluczową wadę – z czasem tracą swoją formę i coraz bardziej się rozciągają. W efekcie trzeba wciąż majstrować przy ich długości. Pasują do wszystkiego, choć częściej kojarzy się je z codziennymi stylizacjami.
  • szelki elastyczne jedynie na końcach – najczęściej są one wykonane z nierozciągliwego materiału ze skórzanym wykończeniem. Nieelastyczna taśma powstaje zwykle z mory albo jedwabiu. Ważne, aby odpowiednio dopasować kolory – skórzane wstawki powinny komponować się z innymi skórzanymi elementami wykorzystanymi w stylizacji.

Szelki męskie – do jakich spodni je nosić, jak dobierać kolory i inne popularne pytania związane z szelkami?

Jak nosić szelki do garnituru? W przypadku strojów formalnych lepiej ograniczyć się do bezpiecznych rozwiązań. Szelki do garnituru powinny być wówczas jednokolorowe i w stonowanym odcieniu (polecamy zwłaszcza czerń, grafit i różne odcienie szarości). Pamiętaj, że eleganckie spodnie pod szelki nie powinny mieć szlufek. W ich miejsce powinny się pojawić specjalnie doszyte guziki.

Jakie spodnie nosić do szelek na co dzień? W przypadku mniej formalnych stylizacji guziki nie są koniecznie. Chociaż szelki i szlufki niezbyt do siebie pasują, takie połączenie nie jest jeszcze grzechem ciężkim. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, gdy mężczyzna zakłada jednocześnie i szelki i pasek... Takiego zestawu należy unikać jak ognia!

Na co dzień do szelek możesz zakładać więc jeansy, chinosy i casualowe spodnie z wełny. Co do kolorystyki szelek – możesz prawdziwie zaszaleć. Szelki występują w wielu nieoczywistych wzorach i kolorach – możesz postawić na wersję z geometrycznym printem, w paski, kropki lub kratkę, a nawet w motywy kwiatowe lub inne tematyczne wzory. Świetnym posunięciem będzie również założenie szelek w kontrastowym, np. czerwonym kolorze.

Jakie szelki będą pasować do białej koszuli? Najważniejsza zasada dotycząca kolorystyki szelek mówi, że powinny stanowić element kontrastowy. Aby nie zlewały się z koszulą, należy dobierać je na zasadzie odwrotności – do jasnej koszuli zakładać ciemne szelki i na odwrót.