0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa od 199 zł

Czy warto stosować prawidła do butów?

Jest wiele opinii dotyczących stosowania prawideł do butów. Wiele osób dziś uważa, że można się bez nich obejść. Nie jest to popularny gadżet, ale jeżeli chcemy przez długi czas cieszyć się pięknem naszych butów, warto rozważyć jego stosowanie. Prawidła są najskuteczniejszym narzędziem w walce o zachowanie eleganckiego wyglądu obuwia przez długi czas.

Czym są prawidła do butów?

Prawidła do butów Recman

Prawidła pozwalają zachować oryginalny kształt butów, zapobiegać powstaniu odkształceń, a nawet niwelować te już powstałe. Składają się z dwóch części: pięty i czubka, które połączone są dwoma ruchomymi rurkami. W łączeniach znajdują się sprężyny, które umożliwiają lekkie zgięcie prawideł podczas umieszczania ich w bucie. Dzięki temu rozwiązaniu można je stosować bez obaw o uszkodzenie któregokolwiek z elementów obuwia. Rozprężenie następuje dopiero, gdy element jest na miejscu, dzięki czemu uzyskujemy prawidłowe napięcie. Wysokiej jakości prawidła mają rozcięcie połączone sprężynami także na czubku. Pozwala ono utrzymać nosek buta w prawidłowym napięciu. To ważne, ponieważ niedokładne wypełnienie tego obszaru powoduje, że prawidła nie spełniają dobrze swojej roli. W tylnej części znajduje też uchwyt, który ułatwia wsuwanie i wyjmowanie prawideł, ułatwiając ich codzienne stosowanie.


Pamiętajmy, że prawidła, podobnie jak buty mają swoje rozmiary – powinny być tak dopasowane, by po ich włożeniu nie było wolnej przestrzeni. Przednia część cholewki i tył buta powinny być dokładnie wypełnione, ale w taki sposób by ich bryła nie była zdeformowana.


Jakich prawideł potrzebuję?

Prawidła do butów Recman

Każdy elegancki mężczyzna, który stawia na klasykę w modzie, musi mieć buty, które nienagannie się prezentują. Nie trzeba co sezon nabywać kolejnej pary, by dobrze wyglądać. Odpowiednia pielęgnacja znacznie wydłuża żywotność obuwia, dzięki czemu możemy cieszyć się nim naprawdę długi czas.

Jest wiele rodzajów prawideł. Klasyczne prawidła wykonane są z drewna, zazwyczaj cedrowego lub bukowego. Znajdziemy również modele z plastiku, których główna zaletą niewątpliwie jest cena.


Drewniane modele o wiele lepiej dopasowują się do buta, pomagając zachować jego estetykę. Mają wiele zalet, które dają im istotną przewagę nad tymi z tworzyw sztucznych Dodatkowo absorbują wilgoć, która podczas noszenia gromadzi się w wyściółce buta. Cedr, dzięki olejkom eterycznym, dodatkowo pozostawia także przyjemny zapach.


Prawidła z plastiku na pewno sprawdzają się podczas podróży – są bowiem lekkie i nie powodują dodatkowego obciążenia bagażu. Zdecydowanie nie powinniśmy ich jednak stosować w przypadku wilgotnego obuwia. Nie tylko spowolnią proces suszenia, ale przyczynią się do powstania nieprzyjemnego zapachu.


Dlaczego warto używać prawideł?


Pamiętajmy, że niezależnie od naszych starań, podczas noszenia nasz but pracuje. Zwłaszcza w rejonie pomiędzy noskiem a przyszwą, ale też w okolicy samej przyszwy pojawiają się zgniecenia i odkształcenia. Używanie prawideł, które we właściwy sposób napinają obuwie i nie pozwalają na zmianę kształtu, pozwala utrzymać ich właściwy kształt.


Zaletą prawideł jest również to, że skutecznie pomagają zachować rozmiar buta. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gdy odkładamy nasze obuwie na dłuższy czas do szafy, np. po sezonie zimowym, mają one tendencję do tego by nieco się kurczyć. Jeżeli użyjemy prawideł, tak się nie stanie.


Stosując je od samego początku – od momentu zakupu obuwia, regularnie po każdym jego założeniu, znacznie opóźnimy proces zużywania się. Nie chodzi tylko o nie dopuszczenie do powstania odkształceń. Być może nawet bardziej istotne niż utrzymywanie kształtu jest przywracanie prawidłowej formy. Prawidła pomagają butom się regenerować. Ich stosowanie pozwala na bieżąco niwelować drobne marszczenia, dzięki czemu nasze buty naprawdę będą wyglądać niemal jak nowe przez długi czas.


Prawidła znacznie ułatwiają też czyszczenie butów. Można powiedzieć, że służą za dodatkową parę rąk. Pastowanie i polerowanie jest o wiele prostsze, gdy powierzchnia jest napięta i gładka.


W przypadku skóry zamszowej są niemal niezbędne podczas pielęgnacji. Zwłaszcza jeżeli dojdzie do zamoczenia lub gdy chcemy na mokro usunąć powstałe zabrudzenia, prawidła są konieczne i zawsze należy je włożyć na czas suszenia. W innym przypadku łatwo o odkształcenia.


Dlaczego warto zdecydować się na ich zakup? Przede wszystkim, dodatkowy koszt nie jest aż tak duży, a dzięki nim można uniknąć m.in. konieczności korzystania z usług szewca, rzadziej bowiem będziemy potrzebować nowego obuwia, renowacja także nie będzie konieczna. Prawidła są niezastąpione obok bieżącej pielęgnacji i konserwacji obuwia. Idealnie nadają się także na prezent - w stylowym opakowaniu będą się pięknie prezentować.


Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj