Akademia Dobrego Stylu

Czym są prawidła i jak dobrać je odpowiednio do naszego obuwia?

drewniane prawidła do butów marki recman

Jeżeli chcemy przez długi czas cieszyć się pięknymi, zadbanymi butami, warto rozważyć stosowanie prawideł. Zastanawiasz się, jak dobrać prawidła do butów, aby zachować elegancki wygląd obuwia przez długi czas? A może w ogóle nie wiesz, co to są prawidła i do czego służą? Poniższy artykuł powinien rozwiać tego rodzaju wątpliwości.

Prawidła to drewniane lub plastikowe wypełnienie wnętrza naszego obuwia które pozwalają zachować oryginalny kształt butów, zapobiegać powstawaniu odkształceń, a nawet niwelować te już powstałe. Składają się z dwóch części: pięty i czubka, które połączone są dwoma ruchomymi rurkami.

Prawidła do butów – jak używać?

Jak poprawnie włożyć prawidła do buta? To nic trudnego! Wszystko dzięki sprężynom, które umożliwiają lekkie zgięcie prawideł. Dzięki temu rozwiązaniu można je stosować bez obaw o uszkodzenie któregokolwiek z elementów obuwia. Rozprężenie następuje dopiero, gdy element jest na miejscu, dzięki czemu uzyskujemy prawidłowe napięcie. Wysokiej jakości prawidła mają rozcięcie połączone sprężynami także na czubku. Pozwala ono utrzymać nosek buta w prawidłowym napięciu. To ważne, ponieważ niedokładne wypełnienie tego obszaru powoduje, że prawidła nie spełniają dobrze swojej roli. W tylnej części znajduje się też uchwyt, który pomaga we wsuwaniu i wyjmowaniu prawideł, ułatwiając ich codzienne stosowanie.

Jest wiele rodzajów prawideł. Klasyczne prawidła wykonane są z drewna, zazwyczaj cedrowego lub bukowego. Znajdziemy również lżejsze i tańsze modele z plastiku.

Które z nich wybrać?

Drewniane modele o wiele lepiej dopasowują się do buta, pomagając zachować jego estetykę. Mają wiele zalet, które dają im istotną przewagę nad tymi z tworzyw sztucznych. Dodatkowo absorbują wilgoć, która podczas noszenia gromadzi się w wyściółce buta. Cedr, dzięki olejkom eterycznym, dodatkowo pozostawia przyjemny zapach.

Prawidła z plastiku na pewno sprawdzają się podczas podróży – są bowiem lekkie i nie powodują dodatkowego obciążenia bagażu. Zdecydowanie nie powinniśmy ich jednak stosować w przypadku wilgotnego obuwia. Nie tylko spowolnią proces suszenia, ale przyczynią się do powstania nieprzyjemnego zapachu.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar prawideł do obuwia?

Prawidła, podobnie jak buty, mają swoje rozmiary – powinny być tak dopasowane, by po ich włożeniu nie było wolnej przestrzeni. Przednia część cholewki i tył buta powinny być dokładnie wypełnione, ale w taki sposób by ich bryła nie była zdeformowana.

Jak dopasować zatem prawidła do butów? Wystarczy, że wybierzemy model w tym samym rozmiarze, co nasza stopa. Jeżeli dobrze dobraliśmy rozmiar obuwia, prawidła powinny dokładnie wypełnić wnętrze.

Dlaczego warto używać prawideł?

Prawidła do butów mają mnóstwo zalet. Oto 5 kluczowych:

    1. 1. Niezależnie od naszych starań, podczas noszenia but pracuje. Zwłaszcza w rejonie pomiędzy noskiem a przyszwą, ale też w okolicy samej przyszwy pojawiają się zgniecenia i odkształcenia. Używanie prawideł, które we właściwy sposób napinają obuwie, pozwala utrzymać ich właściwy kształt.
    1. 2. Prawidła pomagają zachować oryginalny rozmiar buta. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gdy odkładamy nasze obuwie na dłuższy czas do szafy, np. po sezonie zimowym, mają one tendencję do tego by nieco się kurczyć. Jeżeli użyjemy prawideł, tak się nie stanie.
    1. 3. Stosując prawidła od samego początku – od momentu zakupu obuwia, regularnie po każdym jego założeniu, znacznie opóźnimy proces zużywania się butów. Nie chodzi tylko o niedopuszczenie do powstania odkształceń. Być może nawet bardziej istotne niż utrzymywanie kształtu jest przywracanie prawidłowej formy. Prawidła pomagają butom się regenerować. Ich stosowanie pozwala na bieżąco niwelować drobne marszczenia, dzięki czemu nasze buty będą wyglądać niemal jak nowe przez długi czas.
    1. 4. Prawidła znacznie ułatwiają czyszczenie butów. Można powiedzieć, że służą za dodatkową parę rąk. Pastowanie i polerowanie jest o wiele prostsze, gdy powierzchnia jest napięta i gładka.
    1. 5. W przypadku skóry zamszowej prawidła są niemal niezbędne podczas pielęgnacji. Zwłaszcza jeżeli dojdzie do zamoczenia lub gdy chcemy na mokro usunąć powstałe zabrudzenia, prawidła są konieczne i zawsze należy je włożyć na czas suszenia. W innym przypadku łatwo o odkształcenia.
Jak dobrać prawidła do butów?Jak dobrać prawidła do butów?

Prawidła to niedrogi gadżet, który pozwoli nam uniknąć konieczności częstego korzystania z usług szewca. Rzadziej będziemy też potrzebować nowego obuwia. Dodatkowo prawidła bywają niezastąpione podczas bieżącej pielęgnacji i konserwacji obuwia. Idealnie nadają się także na prezent – w stylowym opakowaniu będą się pięknie prezentować.

Jak dobrać prawidła do butów – podsumowanie

Każdy elegancki mężczyzna, który stawia na klasykę w modzie, powinien mieć buty, które nienagannie się prezentują. Nie trzeba co sezon nabywać kolejnej pary, by dobrze wyglądać. Staranna pielęgnacja znacznie wydłuża żywotność obuwia, podobnie jak odpowiednio dobrane prawidła do butów. Wiemy już, że skutecznie zapobiegają one odkształceniom cholewki, ułatwiają suszenie obuwia, a nawet są w stanie niwelować brzydkie zapachy.

Warto więc mieć w szafie co najmniej jedną parę prawideł, którymi zabezpieczymy najbardziej eleganckie buty z naszej kolekcji. Przydają się one także do ochrony obuwia zimowego – po sezonie zawsze należy je dokładnie wyczyścić i wypełnić czymś wnętrze cholewki. Idealnie, aby były to odpowiednio dopasowane prawidła.